Spoznajte pomen in učinke probiotikov za krepitev zdravja črevesa. Kako izbrati kakovosten probiotični preparat in zakaj so lahko najboljši probiotiki učinkoviti le pri specifičnih težavah. Pridružite se dogodku Dnevi zdravja.
Probiotiki, živi koristni mikroorganizmi, so predmet številnih znanstvenih raziskav. Ko pa gre za njihovo praktično uporabo, je le ta pogosto napačna. Preredko se ljudje namreč zavedamo, da je treba znati izbrati za vsak namen pravi, točno določen probiotik.
Poskusili vam bomo razložiti, kakšen naj bi bil kakovosten probiotični preparat in zakaj tudi najboljši probiotiki lahko lajšajo le točno določene, specifične težave, pri drugih pa so povsem neučinkoviti.
Verjetno je vsak že slišal za probiotike, koristne mikroorganizme, ki jih lahko uživamo v obliki tablet, praškov, včasih pa so dodani celo nekaterim živilom. Če pa želite, da boste od njih res imeli kaj koristi in ne boste po nepotrebnem zapravili vašega denarja, morate vedeti nekaj bistvenih stvari. Več bodo na Dnevih zdravja v Celju med 17. in 19. novembrom seveda povedali vodilni strokovnjaki na tem področju prof. Irena Rogelj, prof. Borut Štrukelj in prof. Rok Orel.
ČREVESNE BAKTERIJE IN ZDRAVJE
V naših prebavilih prebiva več tisoč vrst različnih mikroorganizmov, bakterij, gliv, praživali … Skupaj menda tehtajo cela dva kilograma. Ta združba mikroorganizmov, ki jo strokovno imenujemo črevesna mikrobiota, igra zelo pomembno vlogo v našem življenju. Raziskave so pokazale, da črevesna mikrobiota ni pomembna le pri prebavi hrane, ampak preko številnih načinov komunikacije s celicami našega telesa odločilno vpliva tudi na našo presnovo, delovanje imunskega sistema, izločanje hormonov in celo na delovanje živčnega sistema in možganov. Prav tako vemo, da je neugodna sestava črevesne mikrobiote vpletena v nastanek številnih bolezni, od črevesnih vnetij in presnovnega sindroma, do nekaterih vrst rakov in celo nevroloških in psihiatričnih motenj.
KAJ SO PROBIOTIKI?
Probiotiki so specifični živi mikroorganizmi, ki če jih zaužijemo v zadostni količini, koristijo zdravju. Prvi poudarek je na definiciji specifični. Kaj to pomeni? Določeni učinki so vezani le na točno določeno bakterijsko vrsto in sev (opomba: nekaj podobnega kot pasma pri živalih v svetu bakterij), drugi predstavniki iste vrste navadno nimajo podobnega učinka, v nekaterih primerih pa so lahko celo škodljivi. Pomembna je tudi količina živih probiotičnih mikroorganizmov v preparatu. Če jih je premalo, ali pa v času zaužitja niso več živi, tudi ne bo koristnega učinka.
KAKO DELUJEJO PROBIOTIKI?
Na veliko različnih načinov.
Zavirajo rast škodljivih mikroorganizmov,
proizvajajo zdravju koristne snovi,
predvsem pa komunicirajo.
Lahko bi rekli, se pogovarjajo. In to tako z tistimi mikroorganizmi, ki se že nahajajo v našem telesu, kot tudi s celicami našega telesa. Črevesnimi, imunskimi, živčnimi … in jim na nek način naročijo, kaj naj delajo.
Probiotiki lahko zmanjšujejo črevesno vnetje in vplivajo na imunski sistem. Vir: Canva
KORISTI PROBIOTIKOV
Trdno je dokazano, da nekateri specifični probiotični sevi in njihove skrbno izbrane kombinacije lahko:
zmanjšujejo črevesno vnetje, na primer skrajšajo in olajšajo potek običajnih črevesnih okužb,
zmanjšujejo neželene učinke antibiotikov in drugih zdravil, ki porušijo ravnotežje v naši črevesni mikrobioti,
vplivajo na delovanje imunskega sistema, predvsem izboljšujejo splošno odpornost.
V zadnjem času pa se posvečamo tudi raziskovanju in uporabi probiotikov pri izboljševanju telesne presnove, nevroloških in psihiatričnih boleznih itd.
Vpliv na imunski sistem
Črevesni mikroorganizmi in seveda tudi nekateri probiotični mikroorganizmi pomembno vplivajo na imunski sistem. Zlasti je pomemben njihov vpliv v zgodnjih obdobjih življenja, ko se normalna črevesna mikrobiota šele vzpostavlja, imunski sistem pa dozoreva. Takrat lahko probiotiki dejansko vplivajo na »programiranje« naše imunosti za celo življenje. Tudi kasneje pa lahko s probiotiki vplivamo na delovanje imunskega sistema. Nekateri probiotiki ga spodbujajo, tako, da smo bolj odporni proti okužbam, drugi ga umirjajo, če je preveč aktiven oziroma gre njegova nekontrolirana aktivnost v našo škodo, na primer pri alergijah, kroničnih vnetjih itd.
Vpliv pri prebavnih motnjah
Jasno je, da lahko nekateri specifični probiotični sevi, olajšajo prebavne težave, od akutnih drisk, do kroničnih motenj, kot je npr. sindrom razdražljivega črevesja ali celo kronične vnetne črevesne blezni. Seveda pa moramo znati izbrati prave za določen namen. .
Drugi vplivi
Danes predstavljajo problem velikega dela človeštva bolezni v sklopu porušene telesne presnove, ki jih s skupnim imenom imenujemo presnovni ali metabolični sindrom. Debelost, sladkorna bolezen tipa 2, zamaščena jetra, visok pritisk, bolezni srca in ožilja. Pri njihovem nastanku igra črevesna mikrobiota pomembno vlogo in veliko se raziskuje možnost uporabe probiotikov pri njihovem lajšanju. Drugo veliko in zanimivo področje razvoja so nevrobiotiki ali psihobiotiki, to so probiotiki s katerimi lahko vplivamo na delovanje naših možganov in psihično zdravje. In področij potencialne uporabe probiotikov je še veliko.
Podpis: Pri izbiri probiotika je potreben nasvet strokovnjaka, zdravnika ali farmacevta. Vir: Canva
KAKO IZBRATI USTREZEN PROBIOTIK?
To je za laika najtežje vprašanje. Prva in najpomembnejša stvar je izbrati pravi specifični probiotični sev ali kombinacijo več sevov, ki imajo pri določeni indikaciji znanstveno dokazano učinkovitost. Tu je potreben nasvet strokovnjaka, zdravnika ali farmacevta, ki ima na tem področju dovolj strokovnega znanja. Nekaj o tem, kateri sev za katero težavo vas bomo naučili tudi na Dnevih zdravja v Celju v novembru. Vsaj za tiste najpogostejše težave in probiotike z najbolj trdno dokazano učinkovitostjo.
Potem pa je pomembna še kakovost samih preparatov, se pravi, da vsebujejo v času roka uporabe dovolj živih specifičnih bakterij, da bo njihov učinek klinično pomemben. Tudi na tem področju bomo poskrbeli, da se bodo lahko na Dnevih zdravja predstavili le tisti kvalitetni proizvajalci in njihovi izdelki, za katerimi stojijo dovolj trdni dokazi o učinkovitosti.
DNEVI ZDRAVJA
O probiotikih, pa tudi o prebiotikih, sinbiotikih in drugih oblikah vplivanja na delovanje črevesne mikrobiote in zdravje našega organizma bomo na dogodku Dnevi zdravja govorili precej obširno in v okviru več tem.
Podrobneje pri temo Prehrana, usmerjeno, o tem kako pomembni so v zgodnjih življenjskih obdobjih pa tudi v zrelih letih pa v temah namenjenih družinam z otroki in zdravstvenim vprašanjem v zrelih letih. Izogniti pa se jim ne bomo mogli niti pri temah, ki zadevajo Imunost in Prebavo in presnovo.
Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem s programom dogodka Dnevi zdravja.