Ste starš, ki si želi le najboljše za zdrav razvoj vašega dojenčka? Prehrana je ključnega pomena pri doseganju tega cilja, zato je izbira najboljše mlečne formule ključnega pomena. Vendar pa je na trgu na voljo toliko različnih možnosti, da se lahko starši včasih znajdete v dvomih. S strokovnjaki Nutricie razbijamo najpogostejše mite.
Pri izbiri najboljše mlečne formule je treba upoštevati različne dejavnike, vključno z dojenčkovimi prehranskimi potrebami, zdravstvenimi stanji in osebnimi preferencami. Pomembno je izbrati formulo, ki je bogata z vsemi potrebnimi hranili in vitamini za zdrav razvoj dojenčka.
Kaj iskati pri izbiri najboljše mlečne formule za zdrav razvoj vašega dojenčka? Strokovnjaki Nutricie pojasnjujejo, kakšne vrste formul so na voljo, katera hranila so ključnega pomena in kako prepoznati kakovostno formulo. S pomočjo nasvetov boste lahko naredili informirano odločitev in poskrbeli za zdravje in dobro počutje svojega dojenčka.
Za nasvete pa smo vam strokovnjaki Nutricie na voljo tudi na brezplačni svetovalni liniji 080 15 36.
PREHRANSKE POTREBE DOJENČKA
Prehranske potrebe dojenčka so popolnoma drugačne od nas odraslih. Od rojstva do 3. leta starosti podvojijo rast v višino, imajo petkrat večjo telesno težo, možgani pa jim priraščajo za en gram na dan. Temu primerno imajo na gram telesne teže večje potrebe po mnogih hranilih kot so: beljakovine, maščobne kisline, kalcij, vitamin D, železo, ogljikovi hidrati.
V tem obdobju prav tako poteka metabolno in imunsko programiranje, ki pa je zelo odvisno od prehrane dojenčka. Metabolno programiranje pomeni, da celice na nek način naučimo kako bodo delovale v prihodnosti, s tem pa vplivamo tudi na razvoj imunskega sistema. Zato je pomembno, da mamice, ki ne morete dojiti, razmislite o izbiri mlečne formule. Seveda pa se poraja vprašanje, kako jo prepoznati in katere kriterije upoštevati, da boste izbrali mlečno formulo, ki je najbolj podobna materinemu mleku. Na to in druga vprašanja vam odgovarjamo strokovnjaki iz Nutricie.
Od rojstva do 3. leta se podvoji rast v višino, telesna teža pa je tudi petkrat večja. Zato je kakovostna prehrana dojenčkov izjemnega pomena.
KAJ JE MLEČNA FORMULA?
Vse surovine, ki jih uporabljajo za proizvodnjo mlečnih formul za dojenčke morajo ustrezati visoko kakovostnim standardom glede sestave, higiene in prehranske varnosti.
Osnovna surovina mlečne formule je kravje mleko določene kakovosti (lahko tudi mleko drugih sesalcev), kar z analizami sproti preverjajo. Temu mleku potem odstranijo minerale, maščobe in spremenijo razmerje beljakovin sirotke in kazeina. Tako dobimo mlečni koncentrat, ki mu v postopku mokre faze najprej dodajo vodo, nato pa še maščobe, ogljikove hidrate, vitamine in minerale, da je čim bolj podobno sestavi in razmerju hranil v materinem mleku.
Sledi pasterizacija dve sekundi pri 130° C, ki zagotovi mikrobiološko varnost in zmanjša izgubo vitaminov. V naslednji fazi z razpršilnim sušilnikom pripravljeno zmes spremenijo v mlečni prah. Šele, ko analiza potrdi dosežene visoke standarde, gre lahko proizvodnja naprej.
Naslednja faza proizvodnje je dodajanje mešanice elementov v sledovih, mineralov in vitaminov v suhem stanju. Sledi dodajanje »BIOTIKOV« (kot to delamo v Nutriciji), sejanje mlečnega prahu in končno pakiranje. Tako proizvodnja kot polnjenje se izvajata pod strogimi higienskimi zahtevami (kontrolirana atmosfera, posebne obleke zaposlenih, čiščenja opreme in okolice). Seveda pa na koncu še enkrat mikrobiološko analizirajo vzorce vsake proizvodnje serije in šele nato je izdelek sproščen v prodajo.
Vrste mlečnih formul
Ker imajo dojenčki lahko različne prebavne težave, je industrija temu prilagodila tudi mlečne formule. Tako poznamo mlečne formule, ki pomagajo prehransko uravnavati:
• trebušne krče & zaprtje (Aptamil Comfort)
• polivanje & regurgitacijo (Aptamil AR)
• alergije na kravje mleko in ostale prehranske alergije (Aptamil Pepti Syneo)
• laktozno intoleranco (Aptamil LF)
• potrebe nedonošenčkov in dojenčkov z nizko porodno težo (Aptamil Premature)
POMEN IZBIRE PRAVE MLEČNE FORMULE
Tako kot vsi proizvajalci mlečnih formul, se tudi v Nutriciji trudimo proizvesti mlečno formulo, ki je po sestavi čim bližje materinemu mleku. Vse mlečne formule zagotavljajo beljakovine, maščobe (tudi omega3), ogljikove hidrate, vitamine in minerale.
Prednost Nutricia mlečnih formul z znamko Aptamil je v naši patentirani sestavi. Smo edini proizvajalec, ki v svojih mlečnih formulah zagotavljamo tudi vsebnost »BIOTIKOV«. Ti so ravno tako prisotni tudi v materinem mleku in podpirajo razvoj imunskega sistema.
Pod imenom »BIOTIKI« se skrivajo: prebiotiki, postbiotiki, probiotiki.
Dejavniki, ki jih je treba upoštevati
Vrsto mlečne formule izberemo glede na zdravstveno stanje dojenčka. Če je dojenček zdrav posežemo po navadni mečni formuli Aptamil Pronutra. Če pa dojenčka pestijo prebavne težave kot so krči, zaprtje, občutljivost na laktozo ali alergije za nasvet povprašajte pediatra, farmacevta, nutricionista ali patronažno sestro. Za nasvete pa smo vam na voljo tudi strokovnjaki na brezplačni svetovalni liniji 080 15 36.
BRANJE IN RAZUMEVANJE NALEPK NA MLEČNIH FORMULAH
Branje deklaracij na škatlah mlečnih formul je enostavno, ko najdemo na njih beljakovine, maščobe, ogljikove hidrate, vitamine, minerale. Branje pa postane zapletenejše, ko iščemo posebnosti posamezne znamke mlečnih formul, saj smo proizvajalci močno omejeni glede tekstov in fotografij pri oglaševanju.
Svetujemo vam, da na deklaraciji poiščete prehranske vlaknine, ki vam dajo podatek o prebiotikih (prebiotičnih oligosaharidih), da najdete morebitno vsebnost humanih oligosaharidov v dovolj velikih koncentracijah in probiotikov ter poiščete podatek o tehnološkem procesu po katerem je formula proizvedena (npr. Lactofidus tehnološki proces). Vse to so kriteriji, ki mlečne formule razlikujejo po kakovosti.
KATERO FORMULO IZBRATI?
Svetujemo vam izbiro mlečne formule, ki je najbolj podobna sestavi materinega mleka. Vse mlečne formule imajo zelo podobno količino beljakovin, maščob, ogljikovih hidratov, vitaminov, mineralov, ki so določene s pravilnikom o mlečnih formulah za dojenčke na nivoju EU.
Nutricia mlečne formule Aptamil pa edine vsebujejo še kombinacijo prebiotičnih vlaknin-prebiotikov (GOS, FOS), postbiotikov in probiotikov. Naša količina prebiotikov, njihova raznolikost in učinki delovanja so najbolj podobna raznolikosti, količini in delovanju oligosaharidov materinega mleka (označujemo jih s HMO).
GOS= GalaktoOligoSahardi (na deklaraciji so označeni pod prehranskimi vlakninami)
FOS= FruktoOligoSaharidi (na deklaraciji so označeni pod prehranskimi vlakninami)
POGOSTA VPRAŠANJA IN MITI O UPORABI MLEČNE FORMULE
MIT: Dojen dojenček ne potrebuje dodatnega vnosa vode. MIT NE DRŽI.
Zdravi dojenčki, ki jih pretežno dojijo ali hranijo z mlečnimi formulami, ne potrebujejo dodatnih tekočin. Vendar dojenček potrebuje dodatne količine vode pri povišani telesni temperaturi, povišani temperaturi bivalnega okolja in zaradi suhih podnebnih razmer. Če dojenček bruha in/ali ima drisko, mu je treba dodajati tekočino in elektrolite.
Pri starosti do štirih mesecev dnevni okvirni vnos vode le s pijačami znaša 620 ml, pri starosti 4-12 mesecev pa 400 ml. S prehodom na družinsko hrano od desetega meseca naprej otrok redno potrebuje dodatno tekočino v obliki pijač. Otrok naj bi se pri tej starosti navadil piti pri vsakem obroku.
MIT: Kozje mleko je prava izbira pri alergijah na kravje mleko. MIT NE DRŽI.
Dojenčki z alergijo na kravje mleko, ki niso dojeni ali so dojeni delno, potrebujejo za prehransko uravnavanje alergij mlečno formulo, ki je ekstenzivno hidrolizirana. To pomeni, da so beljakovine razcepljene na aminokisline (sicer ne v celoti ali pa tudi lahko), saj dojenčkov imunski sistem ne zazna majhnih molekul aminokislin kot alergen. Tako dojenček dobi kar mora za zdravo rast, njegov imunski sistem pa ni izzvan. Katerakoli mlečna formula, tudi iz kozjega mleka je prava rešitev za prehransko uravnavanje alergij na mlečne beljakovine le takrat, ko je ekstenzivno hidrolizirana.
MIT: Vseeno je, če dojenčka hranimo s kravjim mlekom ali mlečno formulo. Mlečna formula je itak narejena iz kravjega mleka. MIT NE DRŽI.
Že v odlomku o tem kaj je mlečna formula smo zapisali, da je osnovna surovina mlečne formule kravje mleko določene kakovosti (lahko tudi mleko drugih sesalcev), kar z analizami sproti preverjajo. Temu mleku potem odstranijo minerale, maščobe in spremenijo razmerje beljakovin sirotke in kazeina. Tako dobimo mlečni koncentrat, ki mu v postopku mokre faze najprej dodajo vodo, nato pa še maščobe, ogljikove hidrate, vitamine in minerale, da je čim bolj podobno sestavi in razmerju hranil v materinem mleku.
MIT: Pitje piva poveča proizvodnjo mleka v prsih. MIT NE DRŽI.
Morda ste že slišali, da naj bi pivo pozitivno vplivalo na količino materinega mleka. Kvas v pivu naj bi stimuliral prolaktin, hormon, odgovoren za proizvodnjo mleka. Dejansko ne obstajajo nobene raziskave, ki bi potrdile povezavo med pivom in večjo količino materinega mleka.
Ravno nasprotno – kot že omenjeno so raziskave dokazale zmanjšano proizvodnjo mleka po popitem alkoholu, zato v želji po večji količini mleka pivo ne bo prava izbira.
Če ima nosečnica raznoliko prehrano, je uvajanje te pri dojenčku lažje. (Vir slike: Pexels)
MIT: Uvajanje raznolike prehrane pri dojenčku je lažje, kadar se mamica v nosečnosti raznoliko prehranjuje. MIT DRŽI.
Znano je, da dojenčki v trebuhu že lahko razločijo vseh pet okusov: sladko, slano, grenko, kislo in »mesnat«, poln okus (umami – okus povzročen z glutaminsko kislino), ki pridejo v dojenčkova usta prek amniotske tekočine, ki jo pije v maternici. Dokazano je, da imajo dojenčki radi sladko, saj so z raziskavami prišli do zaključkov, da dojenček popije več te tekočine, ko je ta sladka.
Raznolika hrana ima raznolike okuse in tako dojenčka že v trebuščku seznanimo z okusi, ki jih kasneje, ko se uvaja čvrsta hrana, zaradi spomina na določen okus lažje osvoji.
DNEVI ZDRAVJA
Na dogodku Dnevi zdravja, ki se bo odvijal med 17. in 19. novembrom v prostorih Celjskega sejma, vam bodo strokovnjaki iz podjetja Nutricia na voljo za vsa vprašanja in o mlečni prehrani dojenčka in uvajanju čvrste hrane.
Pomembno obvestilo: materino mleko je najboljša hrana za dojenčka. Če mati ne more dojiti ali ima mleka premalo, naj se posvetuje s svojim zdravnikom pediatrom ali strokovnjakom za prehrano in nego otroka.