Do 40 % Evropejcev v življenju doletijo glivične okužbe nohtov. Ni res, da so te okužbe le kozmetična nadloga, ki bo hitro izginila sama. Odlašanje zdravljenja lahko okužbo poslabša in še dodatno oteži že tako dolgotrajno zdravljenje.
Glivične okužbe kože in nohtov so pogost zdravstveni problem in ena najpogostejših oblik okužbe pri ljudeh. Glivice, ki živijo na naši koži, laseh ali nohtih, lahko povzročajo okužbe, imenovane dermatomikoze. Najpogostejše so okužbe z dermatofiti, ki za svojo rast uporabljajo sestavino naše kože – keratin. Te okužbe so nalezljive in jih je pogosto težko popolnoma odpraviti. Čeprav pri večini glivice na nohtih (onihomikoze) ne predstavljajo resnega zdravstvenega tveganja, pa to lahko postanejo, če se širijo na druge predele telesa ali na druge ljudi s slabšim imunskim sistemom, kjer lahko kasneje povzročijo težja obolenja.
Glivične okužbe nohtov in/ali kože naraščajo, predvsem zaradi globalnega segrevanja, potovanj in tesnega stika z domačimi živalmi. Po mnenju strokovnjakov se tako kar 25 % svetovne populacije ubada z okužbami z dermatofiti, verjetnost za okužbo pa je bistveno večja pri starejših od 65 let kot pri mladih, pri sladkornih bolnikih in tistih, ki imajo poškodbe stopal. Blažje oblike okužb so dobro obvladljive z zdravili, ki se uporabljajo lokalno, a zahtevajo potrpljenje.
Glivične okužbe nohtov niso le estetska težava, treba jih je zdraviti
Glivično okužbo nohta strokovno imenujemo onihomikoza in najpogosteje napade nohte nožnih prstov (predvsem palcev). Največkrat se okužba začne na koncu nohta (porumeneli del nohta), kjer glivice prodrejo ob strani prostega nohtnega roba pod nohtno ploščo. Glivična okužba se nato širi po nohtu, proti nohtni korenini in v globino do nohtne posteljice. Spremeni se oblika ter struktura nohta in noht se začne ločevati od nohtne posteljice. Včasih je lahko pordela tudi koža okoli nohta. Okužba se lahko z enega nohta prenese na druge, še posebno, če ne vzdržujemo redne higiene (umivanje nog, krajšanje nohtov), če so stopala potna ali če se ne preobuvamo redno. Ali gre za glivično okužbo, potrdi zdravnik, le-ta je potreben tudi pri diagnosticiranju okužbe pri sladkornih bolnikih, ker so spremembe na nohtih lahko tudi znak napredujoče ali slabo zdravljene sladkorne bolezni. Če se spremembe pojavljajo simetrično na telesu, pa običajno ne gre za glivične okužbe, ampak za druga kožna ali sistemska obolenja.
Zakaj so glivične okužbe nohtov trdovratne in pri zdravljenju nikakor ni bližnjic? Ali Zakaj je zdravljenje glivic polno izzivov?
Glivične okužbe nohtov imajo dve lastnosti, ki onemogočata hitro zdravljenje – trdovratnost glivic in počasi vidna ozdravitev.
Nohti so plastoviti in z leti postajajo krhki ter suhi, v njih nastajajo brazde in razpoke, kjer glivice lažje preživijo in živijo. V določenih primerih glivice prodrejo tudi pod noht (pod nohtno ploščo) do nohtne posteljice ali celo do korenine nohta (predela, kjer nastaja noht). Noht se tudi odebeli. Vse to pa preprečuje, da bi zdravilne učinkovine preprosto prodrle v globlje predele nohta in tam uničile glivične celice. Poleg tega je za glivice značilno, da v neugodnih pogojih tvorijo tudi spore, ki pomagajo k njihovemu preživetju, kar pri zdravljenju pomeni dodatno težavo.
Napredek zdravljenja ocenjujemo na več načinov, a o popolni ozdravitvi govorimo, ko pri analizi nohta ne zaznamo več glivnih celic in ko je noht videti normalen, zdrav. Če je prvo razmeroma hitro doseženo, se videz nohta ne izboljša več mesecev. Nohti namreč rastejo počasi, kar pomeni, da se na rokah obnovijo v 6 do 12 mesecih, na nogah pa traja še dlje. Izjemno počasna rast nohtov onemogoča, da bi okužene dele hitreje odstrigli. Nezadovoljstvo bolnikov je pogosto, saj se v času zdravljenja oz. nege nohta okuženi del nohta vizualno ne spremeni, zato nad zdravljenjem prehitro obupajo. Mnogi nasedejo velikim, a žal praznim, najpogosteje spletnim obljubam hitre ozdravitve.
Kako se lotiti glivične okužbe nohtov?
Prvi pogoj je, da se sami lotevamo zdravljenja okužbe samo, če je okužen le del nohta in okužba ni zajela dela, kjer noht izrašča, ali če so okuženi manj kot štirje nohti. Drugi pogoj je, da sprejmemo dejstvo, da se glivične okužbe nohtov zdravijo nekaj mesecev, ne glede na to, kako jih zdravimo (bližnjic žal ni!). Hkrati pa moramo poskrbetitudi za ustrezno higieno, da se ne okužimo ponovno.
Terapevtske možnosti za zdravljenje onihomikoze vključujejo lokalna protiglivična zdravila, fizične posege in na koncu zdravila, ki jih zaužijemo, ali operacijo nohta. Na izbiro zdravljenja vplivajo povzročitelj, resnost prizadetosti nohtov, neželeni učinki zdravljenja, interakcije z drugimi zdravili, ki jih bolnik uživa, in bolnikove želje. Slednje je pri izbiri pripravkov za lokalno zdravljenje oz. nego nohta izjemnega pomena.
Lokalni pripravki se delijo na tiste, ki so registrirani kot zdravila (brez recepta), in tiste, ki so manj preizkušeni v študijah na ljudeh ter sodijo v kategorijo »domačih ali naravnih pripravkov«. Pri nas imamo registrirane tri zdravilne lake, ki vsebujejo različne učinkovine in jih lahko kupimo v lekarni. Pravih primernih primerjalnih študij med njimi ni, zato naj izbor zdravila temelji predvsem na tem, kakšne so potrebe in želje bolnika, saj se način uporabe med njimi precej razlikuje. Če si bolnik želi uporabiti kozmetični lak ali če ne želi vsakodnevne uporabe zdravila, lahko izbere amorolfinski lak (npr. Exolorfin)*. Če ne mara piljenja, pa lahko izbere novejši terbinafinski lak, saj se po enem mesecu nanaša le še enkrat na teden (npr. Exoter)*, ali pa ciklopiroksni lak, ki se nanaša vsakodnevno do konca zdravljenja, to je 6 do 12 mesecev.
Zaradi pojava zadebeljenih nohtov lahko s piljenjem ali striženjem okuženih plasti nohta ali s kemično metodo (sečnino) to oviro, ki preprečuje prehod zdravilnih učinkovin na mesto okužbe, zmanjšamo, hkrati pa preprečimo bolečine ali deformacije prstov. Ob tem dodajmo, da mnogokrat uporabljene hitrejše samostojne laserske metode za zdravljenje okužbe še niso dobile uradnega priporočila dermatologov.
Izzivov zdravljenja glivičnih okužb nohtov je mnogo. Zaradi dolgotrajnosti bolniki pri zdravljenju ne vztrajajo do konca, kar povzroča slabo ozdravitev (saj trdovratne spore preživijo). Pozabijo tudi na zdravljenje sosednjih okuženih delov kože in posledično se okužbe pojavijo ponovno (reinfekcije). Poleg tega se okuženi noht vizualno ne spremeni in bolniki prehitro prekinejo zdravljenje,saj ne opazijo želenih sprememb na nohtu in tako menijo, da terapija ni učinkovita.
Ključno pri zdravljenju onihomikoz je zato pravočasen začetek in vztrajnost, pomaga lahko tudi primeren izbor terapije, ki bo odgovarjala željam in potrebam posameznika.
* Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganjih in neželnih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
1. Shemer A. Dermatologic Therapy 2012; 25: 582–593.
2. Ustinov MV. Treating Doctor. 2016; 5.
3. Havlickova et al. Mycoses, 2008; 51(Suppl. 4): 2–15.
4. Ameen et al. British Journal of Dermatology 2014; 171: 937–958.
5. Martinez-Rosi et al. J. Fungi 2021, 7(8), 629.
6. Burzykowski et al. Mycoses 2003; 46, 496–505.
7. Orešič Barač T. Farm. vestn. 2014; 65.
8. Beth L. Erwin et al. Fungus of the Feet and Nails US Pharmacist. 2013; 38(6): 51–54.
9. Pal M. Farm. vestn. 2014; 65.
10. JAZMP: ZAVAJAJOČE SPLETNO OGLAŠEVANJE TER PRODAJA IZDELKOV, PREDSTAVLJENIH Z LASTNOSTMI ZA ZDRAVLJENJE (dostopno: https://www.jazmp.si/2023/08/08/zavajajoce-spletno-oglasevanje-ter-prodaja-izdelkov-predstavljenih-z-lastnostmi-za-zdravljenje-9/, zadnji dostop 18. 8. 2023).
11. Up-to-date: Onychomycosis managment (https://www.uptodate.com/contents/onychomycosis-management, zadnje osvežitev 8. 9. 2022).